Œwiadectwa energetyczne
Pokazujemy jak efektywnie zarządzać energią

Niskoemisyjne rozwiązania energetyczne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli tzw. „certyfikat energetyczny”  budynku zawiera informacje dotyczące zapotrzebowania na energię wyrażone poprzez kilka wskaźników:

 •  EP, czyli wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną określający całkowitą efektywność energetyczną budynku z uwzględnieniem efektu ekologicznego. Jest to najbardziej widoczny wskaźnik na świadectwie, jedyny, który jest ilustrowany na wykresie.
 • wskaźnik EK (energii końcowej), na podstawie którego można oszacować przyszłe koszty eksploatacji obiektu. W praktyce, EK określa ilość energii potrzebnej każdego roku do ogrzania mieszkania, jego wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w domach z klimatyzacją - dodatkowo, chłodzenia. Im mniejsza jest wartość współczynnika EK, tym bardziej efektywny energetycznie jest dany budynek, a tym samym – niższe są koszty jego utrzymania.
 • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, która w rozporządzeniu jest zdefiniowana jako energia przenoszona z budynku lub części budynku przez przenikanie lub z powietrzem wentylacyjnym. Określa ona jakość konstrukcji budynku. Im mniejsza wartość wskaźnika EU, tym mniej ciepła tracimy przez przegrody budynków.
 • wskaźnik procentowego udziału odnawialnych źródeł energii obliczany na podstawie stosunku energii wyprodukowanej dzięki odnawialnym źródła energii na cele CO, CWU, chłodzenia oraz wentylacji do energii końcowej,
 • jednostkowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery wywołana poprzez wyprodukowanie energii na wszystkie cele w budynku.

Obiekty, które muszą posiadać świadectwa energetyczne:

 • nowe budynki - obowiązek po stronie inwestora, do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie konieczne dołączenie kopii świadectwa,
 • rozbudowywane, nadbudowywane i odbudowywane obiekty,
 • mieszkanie lub dom od dewelopera - sporządzenie certyfikatu leży po stronie dewelopera,
 • każdy dom i mieszkanie kupowany na rynku wtórnym - obowiązek sprzedającego,
 • wynajmowany dom lub mieszkanie - obowiązek wynajmującego na życzenie najemcy,
 • budynki użyteczności publicznej o powierzchni przekraczającej 250 m2

 

Raz przygotowane świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, przy czym jeśli ulegnie poprawie charakterystyka energetyczna budynku np. wymiana stolarki okiennej, zmiana systemu ogrzewania czy ocieplenie przegród zewnętrznych, należy taki certyfikat wykonać ponownie.

 

 

Zaufali nam m.in.:

Szanowni Użytkownicy, Informujemy, że strona internetowa www.gsenergia.pl wykorzystuje pliki cookies zapisywane na komputerze Użytkownika Strony celem dostosowania jej do jego indywidualnych preferencji oraz zapewnienia komfortu podczas przeglądania strony i korzystania z jego funkcjonalności. Jeśli kontynuują Państwo przeglądanie tej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażają Państwo zgodę na użycie tych plików. Informujemy, że w każdej chwili mogą zmienić Państwo ustawienia przeglądarki decydujące o użyciu plików cookies.