Swiadectwa energetyczne Jasło
Pokazujemy jak efektywnie zarządzać energią

Niskoemisyjne rozwiązania energetyczne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
39_1285227828.jpg
75_1285227828.jpg

Od 25 lat pompy ciepła stosowane są w Europie, jednak w ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost ich sprzedaży.   W Niemczech, Szwecji, Szwajcarii oraz Austrii  praktycznie ponad połowa domów posiada pompę ciepła.  Wymienione wyżej kraje  mają najkorzystniejsze współczynniki w dziedzinie oszczędności energii i ekologii w budownictwie. Idąc śladem tych krajów Polska również inwestuje w tą technologię, dzięki temu dba o środowisko oraz oszczędza pieniądze w eksploatacji systemów grzewczych. Często jednak klienci  dokonują  nieprawidłowych wyborów i zakupów, które kończą się rozczarowaniem, gdy rachunki za ogrzewanie stają się kilkakrotnie większe niż pierwotnie planowano.

Dlatego GS ENERGIA  przeprowadza kompleksową analizę techniczno - ekonomiczną  w zakresie doboru pomp ciepła, tak by klient mógł cieszyć się z efektywnej eksploatacji systemu.

W Polsce instaluje się około 1500  pomp ciepła rocznie i liczba ta zwiększa się z roku na rok.  Najwięcej ciepła pompa może dostać  z wody gruntowej lub powierzchniowej, która ma wysoką i stałą temperaturę przez całą zimę. W naszych warunkach, najlepszym wyborem będzie pompa czerpiąca ciepło z gruntu. Na głębokości około 1,5 m jego temperatura wynosi zimą od 5 do 8°C.

Ułożone w gruncie rury z czynnikiem roboczym oddają  ciepło do pompy. Dzięki temu można osiągnąć  trzy krotnie, a nawet czterokrotnie większa ilość  ciepła  od tej zużywanej przez pompę energii elektrycznej. 1 kWh ciepła wygenerowana przez pompę kosztuje około 14 gr, natomiast wytworzenie 1 kWh ciepła z gazu to koszt ok. 23 gr.  Pompa ciepła do energooszczędnego domu jednorodzinnego (o mocy grzewczej 6-10 kW) z zasobnikiem do przygotowywania ciepłej wody użytkowej to wydatek rzędu 25-45 tys. zł.

 

Systemy pracy pompy ciepła

 • powietrze (zewnętrzne lub wewnętrzne),
 • grunt (rurowy kolektor poziomowy lub pionowy z roztworem glikolu, nazywany solanką; w rurze kolektora poziomowego może też krążyć czynnik odparowujący - tzw. system bezpośredniego odparowania),
 • woda gruntowa
 • woda-woda (temperatura wody gruntowej wynosi 10°C plus minus 2°C przez cały rok),
 • solanka-woda (temperaturę solanki krążącej w rurach kolektora poziomowego lub pionowego można z grubsza założyć na poziomie 2°C),
 • bezpośrednie odparowanie (czynnik odparowujący w rurach kolektora gruntowego ma temperaturę ok. 0°C),
 • powietrze-woda (powietrze zewnętrzne jako dolne źródło ma temperaturę zmienną, ale parametry systemu przyjęto definiować na 2°C).

Wybierając pompę ciepła należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników.

1. Zastosowanie

Pompa ciepła służy głównie do grzania, jednak może również chłodzić pomieszczenia, niektóre  spełniają tylko jedną z tych funkcji.  W przypadku pompy ciepła służącej wyłącznie do chłodzenia, łączy się zwykle tę funkcję z wentylowaniem, czyli pompa ciepła pracuje jako swego rodzaju rekuperator. Pompę ciepła dzięki swojemu zastosowaniu możemy wykorzystywać nie tylko w lecie, ale również w zimie.

2. Zasada działania

W domach jednorodzinnych stosuje się praktycznie wyłącznie pompy ciepła z agregatem sprężarkowym. Można również stosować sprężarki spalinowe (na gaz), jednak dla domów jednorodzinnych jest ono unikalne.

3. Rodzaj źródła dolnego

Sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur górnego i dolnego źródła, będzie wyższa im mniejsza będzie różnica. Najbardziej wydajnym dolnym źródłem ciepła jest woda gruntowa, której temperatura zawsze wynosi ok. 10°C. Jest to rozwiązanie w miarę tanie, jeśli poziom lustra wody jest nie głębszy niż 7 m,  studnie (czerpalna i zrzutowa) wiercone są na głębokość nie większej niż 15 m.

Możemy wybrać między kolektorem pionowym oraz poziomym (płaskim lub spiralnym). Ten drugi jest znaczne tańszy, ale pochłania dużą powierzchnię działki, czasem nawet  dwa do czterech razy większą niż powierzchnia użytkowa domu.

Najtańszym i najprostszym źródłem ciepła jest powietrze zasysane do pompy ciepła. W naszym klimacie zastosowanie powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła do ogrzewania domu jest mało wydajne.

W zimie sprawność takiej instalacji, przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, waha się w granicach wartości 2-3,  maleje również moc grzewcza i pomieszczenia mogą być niedogrzane.

4. Rodzaje źródła górnego

 Najlepszym górnym źródłem dla instalacji c.o. jest wodne ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. podłogówka , ponieważ  potrzebuje najniższych temperatur czynnika grzewczego (30-40°C).  Jednak jeśli podłogówka nam nie odpowiada, np. mamy lekki strop drewniany, czy gustujemy w puszystych dywanach, to pozostaje nam zastosować grzejników. 

Powierzchnie grzejników muszą być znacznie większe, ponieważ pracują w niskich jak dla siebie temperaturach wody (50-65°C). Jednak jak na możliwości pompy ciepła temperatura ta jest wysoka, może to wpłynąć negatywnie na system ogrzewania. Powoduje to spadek sprawności oraz mocy pompy ciepła.

 

5. Moc grzewcza, sprawność COP

 

 

Na załączonym obrazku przedstawiono schematyczną ilustracje objaśniającą cztery podstawowe parametry: moc grzewczą Pg, moc chłodniczą Pch, moc elektryczną Pe i współczynnik sprawności COP.

Ocenianie wymaganej mocy pompy ciepła jest stosunkowo proste. Nie popełniajmy istotnego błędu, stosując „regułę kciuka”, tj. określamy  moc grzewczą na podstawie założenia, że współczesny dom ma dobrą termoizolację i do ogrzewania jego pomieszczeń wystarczy moc grzewcza ok. 50 W/m2. Dla domów o słabej izolacji cieplnej ten parametr może wzrosnąć do wartości ponad 70 W/m2, a dla domów energooszczędnych, o bardzo dobrej termoizolacji, wystarczy 30 W/m2. W starych budynkach, źle ocieplonych, z nieszczelną stolarką, ten wskaźnik może sięgać nawet 100-300 W/m2, ale do takich budynków nie zaleca się pomp ciepła, bo przy grzaniu niskotemperaturowym nigdy się nie nagrzeją. Dla współczesnego budynku, rachunek jest prosty. Jeśli na przykład powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń wynosi 160 m2, to mamy 160 m2×50 W/m2 =8 kW.

W przypadku, gdy pompa ciepła nie tylko ogrzewa dom, ale również grzeje c.w.u., to trzeba jeszcze dorzucić ok. 1 kW. Jedna osoba może zużywać na dobę ok. 50L wody o temperaturze 45°C, do czego potrzebna jest moc grzewcza 0,25 kW (zakładając czas podgrzewania tej wody 8 godz). Zatem dla rodziny 4-osobowej mamy 4×0,25 kW=1 kW. Ostatecznie, dla przykładowego domu 160 m2 otrzymujemy moc pompy ciepła 9 kW.

6. System pracy układu grzewczego

Monowalentny - pompa ciepła to jedyne źródło ciepła do ogrzewania domu.

Biwalentny - oprócz pompy ciepła występuję jeszcze inne wykorzystywane źródło ciepła. Jeśli dodatkowym źródłem ciepła w pompie ciepła  jest grzałka elektryczna lub podgrzewacz wody, czy kocioł zasilany energią elektryczną, stosuje się nazwę system biwalentny monoenergetyczny (źródło energii jest mono, czyli jedno i to samo- prąd elektryczny- dla pompy ciepła i dla dodatkowego  urządzenia grzewczego).

W momencie kiedy pompa ciepła współpracuje z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe, albo z kolektorem solarnym, mówimy o systemie:

 • biwalentnym równoległym (gdy pompa ciepła i inne źródło ciepła pracują równocześnie)
 • biwalentnym alternatywnym (gdy pompa ciepła powyżej pewnej temperatury pracuje samodzielnie jako jedyne źródło ciepła).

7. Wybór producenta

Na rynku istniej już  ponad 30  producentów pomp ciepła.

 

Zalety Pomp ciepła:

 • Pompa ciepła jest sposobem, dzięki któremu możemy tanio ogrzewać dom. Przy powierzchni 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i c.w.u. wynosi najczęściej od 1500 do 2000 zł.
 • Pompa ciepła jest wielofunkcyjna -może zimą grzać, a latem chłodzić, jest to jedyne takie urządzenie. Czasami dział jako rekuperator w systemie klimatyzacji oraz może osuszać powietrze. Pompa ciepła jest urządzeniem w stu procentach elektrycznym, jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe.
 • W Europie pompa ciepła jest wpierana, ponieważ jest to rozwiązanie proekologiczne. Zastosowanie tego systemu pozwala na  zmniejszenie emisji CO2. W Polsce dominują elektrownie węglowe, przy czym na wyprodukowanie 1 kWh energii elektrycznej trzeba zużyć ok. 3 kWh energii cieplnej spalanego węgla. Sceptycy powiedzą więc, że w końcowym rezultacie 1 kWh energii cieplnej PC wymaga 1 kWh energii cieplnej węgla, czyli pod względem emisji CO2 sytuacja jest podobna jak dla kotła węglowego.  Jednak przyszłości udział węgla w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju ma się znacznie zmniejszyć.
 • W Europie można uzyskać dotację oraz ulgi na zastosowanie pompy ciepła, gdyż redukuje emisję CO.

OFERTA:

Firma GS ENERGIA proponuje indywidualne  warunki projektowania, doboru,  sprzedaży  oraz  montażu  instalacji pomp ciepła.

Należy zacząć od  analizy technicznej ogrzewania danego budynku, następnie zbadać stopnień opłacalności poszczególnych instalacji pomp ciepła.

Współpracujemy z klientami, w zakresie średnich i dużych instalacji. Uświadamiamy klientom, że pompa ciepła jest instalacją, której sukces w eksploatacji oraz okres zwrotu inwestycji wymaga szczegółowego przemyślenia i doboru  opartego na kwestiach technicznych, a nie marketingowych. Wbrew opinii producentów nie wszystkie instalacje są opłacalne. Nasza firma zachęca do  rozwiązań wydajnych oraz  opłacalnych. Pomagamy naszym  klientom w świadomy i najbardziej komfortowy wyborze  producenta i rozwiązania wskazującego istniejące plusy i minusy.

Osoby zainteresowane sprawdzonymi i efektywnymi instalacjami pomp ciepła  serdecznie zapraszamy do współpracy.

 

Zaufali nam m.in.:

Szanowni Użytkownicy, Informujemy, że strona internetowa www.gsenergia.pl wykorzystuje pliki cookies zapisywane na komputerze Użytkownika Strony celem dostosowania jej do jego indywidualnych preferencji oraz zapewnienia komfortu podczas przeglądania strony i korzystania z jego funkcjonalności. Jeśli kontynuują Państwo przeglądanie tej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażają Państwo zgodę na użycie tych plików. Informujemy, że w każdej chwili mogą zmienić Państwo ustawienia przeglądarki decydujące o użyciu plików cookies.