Swiadectwa energetyczne Jasło
Pokazujemy jak efektywnie zarządzać energią

Niskoemisyjne rozwiązania energetyczne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
57_1266011874.jpg
32_1266011874.jpg

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców zużywa do 15kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. Dla porównania, obecnie budowane domy zużywają  na każdy 1m² 120-200 kWh.

Co wyjątkowego ma w sobie dom pasywny?

 

  • Przegrody zewnętrzne są  wielowarstwowymi ścianami z warstwą izolacyjną (styropian, wełna mineralna, włókna celulozowe) o grubości min. 40 cm. Pozwala to osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,15 W/m2K. Konstrukcja zewnętrzna domu musi być szczelna i pozbawiona mostków termicznych.

  • Okna dla domu pasywnego muszą być superszczelne, często potrójnie szklone, wypełnione gazem szlachetnym (na ogół argonem). Są mocowane na wielokomorowych ramach. Łączny współczynnik przenikania ciepła osiąga wartości nie przekraczające 0,8 W/(m2K). Nie bez znaczenia jest wielkość okien i ich współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego – zyski ciepa pochodzące od promieniowania slonecznego ostającego sie do wnętrza przez okna mają wynosić do 40 %.

  • Szczena powołoka konstrukcji jest sprawdzana tzw. Blower-door-test przy pomocy specjalnego urządzenia. Dzięki przeprowadzonemu testowi zyskujemy grawarancję szczelności przegród, tzn. Wymiany powietrza poniżej 0,6 l/h przy różnicy ciśnień 50 Pa. Taka szczelnośc budynku wymusza wyposażenie w system wentylacji mechanicznej.

  • Wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła. Zimą wymiennik ma za zadanie podgrzanie  powietrza wlotowego w gruncie. Efektem jest zmniejszenie zużycia energii na podniesienie jego temperatury do pożądanego poziomu. Latem wychładza powietrze dla komfortu mieszkańców. W zależności od zastosowanego rekupetratora możliwy jest odzysk ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego na poziomie 80%.

  • Ogrzewanie w domu pasywnym jest zredukowane do minimum. Zapotrzebowanie na konwencjonalne ogrzewanie wynosi 15 kWh/m2/rok. Oznacza to, że wystarczy nieznacznie dogrzać powetrze wlotowe, żeby ogrzac cały dom.

 

Typowe cechy jednorodzinnego domu pasywnego:

  • piętrowy (dwie kondygnacje),
  • niepodpiwniczony,
  • z płaskim pulpitowym dachem lub dachem o niewielkim nachyleniu połaci,
  • zwarty, pozbawiony wykuszy, podcieni, załamań w planie.

Minimalistyczny kształt domów pasywnych może być rozczarowujący dla wielbicieli skomplikowanych dachów, facjat, kolumienek, łuków, nietuzinkowych form. Z energetycznego punktu widzenia idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo - niestety, kłopoty wykonawcze spowodowałyby znaczne zwiększenie kosztów takiej budowli.

Bardzo ważna jest świadomość, że energooszczędność budynku nie jest zależna jedynie od nieograniczonego pogrubiania warstw izolacji, ale w dużej mierze od właściwego zaprojektowania funkcji i archuitektury domu, zorientowania względem słońca.

 

Jeśli stwierdziliście Państwo iż warto zainwestować w dom pasywny, z przyjemnością zapraszamy Państwa do wspólnego zaprojektowania budynku pasywnego w oparciu o sprawdzone rozwiązania na rynkach zachodniej Europy. Dodatkowo, w ramach współpracy zapewniamy spełnienie wszystkich kryteriów aby nasze realizacje w raz z oddaniem klientowi,   otrzymały certyfikat Passivhaus-Institut w Darmstadt (PHI) – jako potwierdzenie  spełnienia wymagań domu pasywnego.

 

Zaufali nam m.in.:

Szanowni Użytkownicy, Informujemy, że strona internetowa www.gsenergia.pl wykorzystuje pliki cookies zapisywane na komputerze Użytkownika Strony celem dostosowania jej do jego indywidualnych preferencji oraz zapewnienia komfortu podczas przeglądania strony i korzystania z jego funkcjonalności. Jeśli kontynuują Państwo przeglądanie tej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażają Państwo zgodę na użycie tych plików. Informujemy, że w każdej chwili mogą zmienić Państwo ustawienia przeglądarki decydujące o użyciu plików cookies.